Kaip išsirinkti stiprintuvą? Patarimai.

Šiame straipsnyje papasakosime, kas yra automobilio stiprintuvas, kokių jie būna klasių, kam jis reikalingas, kuo jie skiriasi ir kaip teisingai jį išsirinkti, bei įdiegti.

Garso sistemos stiprintuvo paskirtis yra priimti žemo lygio signalą iš šaltinio ir pakeisti jį aukšto lygio signalu kuris tuomet pasieks garsiakalbius. Stiprintuvų galia gali būti nuo 5 iki daugiau nei 1 tūkstančio vatų vienam kanalui. Jų kaina gali varijuoti nuo 50 iki 1000 (ir daugiau) eurų, o tai priklauso nuo jų savybių, išvesties galios ir kokybės. Stiprintuvai būna nuo vieno iki aštuonių kanalų. Didžiausią paklausą tarp vairuotojų turi dviejų ir keturių kanalų stiprintuvai. Prieš renkantis stiprintuvą į automobilį, pažiūrėkime į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Stiprintuvų klasės

  • A klasė – Šia klase pažymėtų stiprintuvų efektyvumas gali siekti vos apie 35%, ta prasme, kad likę 65% pavirsta šiluma. A klasės stiprintuvai kaista labiausiai ir reikalauja daug energijos, tačiau ši klasė yra vertinama kaip tiksliausiai atkurianti muziką. Šios klasės stiprintuvai puikiai tinka aukštų dažnių garsiakalbiams.
  • B klasė yra efektyvesnė, kaista ne tiek daug, kiek A, tačiau atkuriamas garsas turi daugiau triukšmo.
  • Dažniausiai pasitaikanti automobilinių stiprintuvų klasė yra AB. Ji yra efektyvesnė tiek už A, nes kaista mažiau, tiek už B, nes skleidžia mažiau triukšmo.
  • D klasei priskiriami stiprintuvai pagaminti kitos technologijos pagrindu, jie yra patys efektyviausi ir palyginus su AB klase, turi kompaktiškus matmenis. Jie sugeba panaudoti apie 90% galingumo, kaista mažiausiai, tačiau dažnai grojant aukštiems dažniams skleidžia didesnį „triukšmą“, tad labiau tinka žemų dažnių garsiakalbiams. Šiemet šita stiprintuvų klasė populiarėja, atsiranda naujų modelių pasižyminčių geru, tiksliu garso atkūrimu.

Renkantis stiprintuvą komponentinei garso sistemai nepatartina vadovautis vien tik stiprintuvo klase, visais atvejais yra stiprintuvų, kurie tiesiog gerai „skamba”. Pirmą į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai kokio lygio yra stiprintuvas. Jei kaina ne viršija 150-180 eur. dažniausiai geriau rinktis – AB klasė. Jei jūsų biudžetas apie 300-400 eur. šioje kainų kategorijoje jau yra ir D klasės „skambančiu” egzempliorių. Kartu su savo energijos efektyvumu ir kompaktiškais matmenimis, toks stiprintuvas gali tapti puikiu pasirinkimu.

Kokie būna stiprintuvai?

Stiprintuvai yra 1 kanalų (monoblokai), 2 kanalų, 3 kanalų, 4 kanalų, 5 kanalų, 6 kanalų ir daugiau. 

  • 1 kanalo stiprintuvai (monoblokai) dažniausiai naudojami automobilių sistemose norit pajungti žemų dažnių garsiakalbį. Žodis monoblokas, renkantis stiprintuvą žemų dažnių garsiakalbiui, reiškia, kad stiprintuvas gali būti eksploatuojamas esant mažai varžos apkrovai (1-2 omų), jei žemiem dažniams yra skirta 4-8 omai, tada ieškoti monobloko nėra būtina, pakaks ir 2-kanalų stiprintuvo, pajungto tiltu. Monoblokai iš esmės visi yra D klasės, nes suprojektuoti naudojimui su žemų dažnių garsiakalbiu, o „subui” – pirmoj vietoj yra gera galia, o po to jau garso kokybė.
  •  2-kanalų galios stiprintuvai, yra naudojami ir komponentinei garsiakalbių sistemai ir žemų dažnių garsiakalbiui pajungti. 
  • 3-kanalų ne patys populiariausi stiprintuvai, nors turi galimybę atitikti visiems ieškantiems „garso” poreikiams. 2 kanalai gali būt naudojami pajungti komponentinę sistemą, o likęs 1 kanalas skirtas žemųjų dažnių garsiakalbiui.
  • 4-kanalų Dažniausiai parduodami ir įdiegiami stiprintuvai. Juos galima naudoti tiek keturiems garsiakalbiams, tiek dviems garsiakalbiams ir žemadažniui, tiek ir dviem žemųjų dažnių garsiakalbiam.
  • 5 kanalų stiprintuvai yra naudojami automobilio sistemoje, siekiant pastiprinti keturis garsiakalbius ir žemųjų dažnių garsiakalbį. Paprastai tai yra pigesnė alternatyva geresniam sistemos išdėstymui, kai yra atskiri stiprintuvai akustikai ir žemų dažnių garsiakalbiui.
  • 6 kanalų galios stiprintuvai yra labai retai naudojami, dėl nepakankamos jų paklausos. Retai automobilio sistemai jo prireikia.
  • Atskirai galima paskirstyti stiprintuvus su įmontuotu garso procesoriumi. Labai dažnai stiprintuvo instaliacija su pagrindine automobilio valdymo sistema susiduria su tokia problema, kaip prasta signalo kokybė. Tokiose sistemose, garso procesorius, padės išgauti kokybišką signalą ir iškarto jį pastiprinti. Tokie stiprintuvai dažniau būna kompaktiškos D klasės, kad sutalpintų savyje 2 įrenginius.

Praktinis pritaikymas

Stiprintuvų panaudojimo variacijų yra be galo daug, todėl norime papasakoti apie keletą iš jų.

Renkantis stiprintuvą, svarbiausia yra tiksliai nusistatyti savo biudžetą bei kam jis bus naudojamas. Jei naudosite priekiniams komponentams sustiprinti- puikiai tiks 2 kanalų stiprintuvas. Klasė AB arba D, spręsti jums, pabrėšime tik tai, jog D klasės stiprintuvai dažnai pasižymi „greitumu”, kas yra gerai lietiems, sunkiems priešbosiams, o AB klasė turi natūralų skambėsi kas geriau tinka gyvajai muzikai.

Jei į sistemą norite papildomai įdiegti ir žemadažnį – rinkitės tarp trijų ir keturių kanalų stiprintuvų. Esant galimybei, dviejų kanalų stiprintuvas ir atskiras monoblokas ar galingas dvikanalis yra geras pasirinkimas.

Vienas iš kelių, norint išgauti iš savo sistemos daugiau kokybės – pajungti prie atskirų kanalų žemų, vidutinių ir aukštų dažnių garsiakalbius. Dviejų juostų sistemai naudojamas vienas keturkanalis, arba du dvikanaliai stiprintuvai. Trijų juostų sistemai papildomai reikėtų dar dvejų kanalų. Du dvikanaliai dvijuostei arba trys trijuostei, vėlgi šiek tiek pranašesnis pasirinkimas, ne tik dėl atskirų kanalų, bet ir dėl galimybės parinkti skirtingus stiprintuvus garsiakalbių poroms. Taip galima garsiakalbiams parinkti labiau tinkančius stiprintuvus pagal jų charakteristikas arba taip vadinama „skambėsi”. Tokiose sistemose dažniams tarp garsiakalbių atskirti yra naudojami pasyvūs filtrai su „bi-amping” pajungimo galimybe, stiprintuvo filtrai arba procesoriai.

Norint taip pajungti savo sistemą, išsiaiškinkite kas dalins dažnius tarp garsiakalbių. Tai gali būti grotuvas, įrengtas – procesoriumi arba dažnių skirstymo galimybėmis. Jei skirstymas atiteks stiprintuvams, rinkitės modelius turinčius filtrus kurie leidžia tinkamai „pakarpyti” signalą tarp sistemos komponentų. Dabar populiarėja stiprintuvai su integruotų procesoriumi kurie irgi leistų tokį pajungimo būdą. Prabangus sprendimas – atskiro procesoriaus panaudojimas. Tai yra tarpinis blokas tarp grotuvo ir stiprintuvo. Jo dėka galėsite suvaldyti sistemos garsą taip, kaip jums reikia.

Stiprintuvas žemadažniui

Ieškant stiprintuvo žemadažniui, pirmiausiai į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai ne į stiprintuvo galią, o į jo gamintoją. Tik įsitikinus, kad jums prieš akis – ne kiniškas 100500watt, o gamintojas su reputacija ir vardu, pereikite prie galios. Galia pasirenkama vadovaujantis žemadažnio garsiakalbiu: jei turim 300watt RMS stiprintuvas su 350-500watt RMS galios, tada tai yra puikus pasirinkimas. Garso kokybės atžvilgiu, stiprintuvas turi būti galingesnis už komponentus, taip garantuojama, kad garsiakalbis visada turės jam reikalingos galios, o stiprintuvas veiks ne ant ribinių savo galimybių.

Egzistuoja toks stereotipas, kad turintis per daug galios stiprintuvas, sudegina garsiakalbius, nors dažniausiai būtent galios trūkumas arba neteisingas jo pajungimas sugadina garsiakalbį.

Instaliacija

Stiprintuvą galima laikyti geru tik tada, kai jis yra tinkamai sumontuotas. Tam didelę įtaką turi maitinimo laidai. Atitinkamai nuo stiprintuvo galios, jam parenkami skirtingo storio kabeliai. Internete galima susirasti lenteles ir pagal jas paskaičiuoti, kokio storio laido jums reikėtų. Kadangi kalbama apie laidininkus, storis nėra vienintelė charakteristika, jų sudėtis dažnai turi daugiau įtakos. Automobilio garso srityje tokius duomenis apie siūlomus produktus gauti būna gan sunku, todėl siūlome vengti, labai viliojančių pasiūlymų, kai storas laidas siūlomas už žymiai žemesnę kainą nei kitų gamintojų prekės. Geriausiu atveju jūsų lauks storas aliuminio laidas, dengtas variu arba išvis niekuo nedengtas, o blogiausiu – nusipirksite ploną laidą apvyniotą daug izoliacijos. Šioje vietoje rekomenduojame netaupyti ir parinkti nors ir ne storiausią, bet kokybišką laidą. Kaip orientyras – geras (20mm2) storio laidų komplektas kainuoja ~ 30-50 eur.

Būtinai naudokite saugiklį kuris eina komplekte, maitinimo laidą junkite prie akumuliatoriaus, o ne automobilio laidų. Įžeminimo vieta turi turėti gerą kontaktą su kėbulo metalu, tad gerai ją nušveiskite nuo dažų arba antikorozinės dangos prieš prisukant laidą. 

Apibendrinant

Stiprintuvo pasirinkimą geriau pradėti nuo klausimo: kam jis bus naudojamas – komponentinei sistemai, žemadažniui ar atskirai vidutinių, žemų ar aukštų dažnių garsiakalbiams. Priklausomai nuo to kam jis bus naudojamas, galėsite pasirinkti labiau jums tinkančią stiprintuvo klasę, kanalų kiekį, bei stiprintuvo galią. Neverta skirti daug dėmesio maksimaliai galiai (peak power), rinktis reikėtų pagal nominalią stiprintuvo galią (RMS) ir derinti ją prie nominalios garsiakalbio galios. Gerai – jei stiprintuvo galia bus šiek tiek didesnė už garsiakalbių, labiausiai tai aktualu kai renkamasi stiprintuvą žemadažniui. Parinkus gerus laidus ir tinkamai juos pajungus gausite puikų rezultatą bei būsite užtikrinti, kad sistemos galimybės yra pilnai išnaudojamos.

Kontaktai

Parašykite į šią formą Jums rūpimą klausimą ir mes susisieksime su jumis arba susisiekite su mumis jau dabar:

info@modinta.lt

+37067732927

Sodybų g. 6, Vilnius (5 vartai)

[contact-form][contact-field label=”Vardas” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Email” type=”email” required=”1″][contact-field label=”Jūsų žinutė” type=”textarea” required=”1″][/contact-form]