Mūsų patarimai renkantis automobilio garso sistemos komponentus

FOCAL GARSIAKLBIS

Kaip išsirikti?

Dažnai tenka gauti užklausų: „Kokie garsiakalbiai yra geresni, koks stiprintuvas yra geresnis ir t.t. Atsakome: gerų, ar blogų nebūna. Yra suderinta arba nesuderinta sistema. Pirmiausia turėtumėte apsibrėžti koks yra Jūsų biudžetas kuri galite skirti įrangai ir jos montavimui. Toliau reiktų išsigryninti kokio tipo sistemą montuosite. Ar garsiąją sistemą SPL (sound presure level) kurioje pagrindinis akcentas būtų aukštas garso slegys be iškraipimų ar linksite prie garso kokybės, SQ (sound quality) tipo sistemos, kuri pasižymi itin tiksliu garso atkūrimu perduodant visus įrašo niuansus ir detales. 

kokius garsiakalbius tuomet man pasirinkti?

Egzistuoja skirtingų automobilinių audio komponentų gamintojų, jau rašėme kokie yra garsiakalbiai ir jų tipai ir kaip juos išsirinkti, bei kokios kompanijos yra vertos dėmesio. Taigi šiame įraše parašysime keletą rekomendacijų kurie galbūt kažkam atsakys į rūpimus klausimus kaip ir į ką atkreipti dėmesį, norint atnaujinti skambesį automobilyje ir būti užtikrintais, kad Jūsų pasirinkimas ir investicijos nebuvo bergždžios.

Rekomendacijos renkantis akustiką

Garsiakalbiai ir stiprintuvas

Renkantis garsiakalbius pirmiausia į ką reikia atkreipti dėmesį yra jų kaina. Sistemos komponentų lygis turi atitikti vienas kitą.  Dažniausiai įsigyti aukštos klasės garsiakalbiai, negali atskleisti savo potencialo, dėl prastesnio likusių sistemos komponentų lygio. Vienas iš būdų įsigyti atitinkamo lygio komponentus yra toks: komponentinių garsiakalbių kaina turėtų sudaryti ne daugiau kaip pusę stiprintuvo kainos t.y.  jeigu perkate garsiakalbius už 300 Eur. stiprintuvas turėtų kainuoti ne mažiau kaip 500 Eur.

Mosconi stiprintuvas montuojamas po keleivio sedyne

Daugiau naudingos vietos ir lieka nepastebiamas

Jei planuojate paprastą sistemą ir garsiakalbiai tiesiog pakeis esamus, ir stiprintuvas ne bus montuojamas, atkreipkite dėmesį į garsiakalbių jautrumą ir nominalią galią. Atvejai kai stiprintuvas nėra jungiamas ir garsiakalbiai gros nuo grotuvo jautrumas turėtų būti kuo didesnis ~ >90db/w, o RMS galia ~ < 60Watt.

Izoliacija

Planuojant sistemos biudžetą skirkite lėšų ir automobilio garso izoliacijai. Jos naudą jau aprašėm šiame įraše, todėl tiktai pabrėžiame, kad montuojant ir paprasčiausio lygio garsiakalbius yra verta padaryti bent jau dalinę priekinių durelių garso/vibro izoliaciją. Tai leis garsiakalbiams džiuginti jus tikslesniais „žemais” ir ne vargins apdailų ir durelių metalo barškesiais.

Konverteriai

Aukšto lygio signalo konverteris

į ką atkreipti dėmesį?

Pirmiausią į ką rekomenduojame atkreipti dėmesį yra gamintojas. Tokie gamintojai kaip: zapco, mosconi, audison, jl audio, tikrai leidžia „ištraukti” garso signalą mažiausiai jam pakenkiant. Geri konverteriai įprastai turi savo atskirą maitinimą, o ne tiesiog garsiakalbių laidus signalui paimti. Dažnai naujuose automobiliuose gan sunku rasti 12 V stiprintuvo sužadinimui, todėl dar vienas dalykas į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tai ar konverteris turi auto sens/auto turn on funkciją. Šios funkcijos dėka tiesiai iš konverterio yra paduodami 12 V stiprintuvo sužadinimui esant garso signalui. Neteisingai pajungtas sužadinimo laidas, gali būti priežastis išsikraunančio akumuliatoriaus, kai stiprintuvai „neužmiega” išjungus automobilio degimą.

Procesorius

Keletą žodžiu apie garso procesorių

Aukštesnės klasės sistemose naudojamas garso procesorius. Jo dėka galima ne tik koreguoti signalo garsą bei įeinantį signalą, bet ir turėti galimybę jungti garsą nuo kitu šaltinių tokių kaip: nešiojamas grotuvas, telefonas arba bluetooth. Procesorius paprastai naudojamas kai sistemoje yra daugiau nei vienas stiprintuvas arba su stiprintuvais turinčius 4 arba daugiau kanalų.

Plug and Play garsiakalbiai

Rinkoje atsirado nemažai produktų kurie yra skirti tam tikros markės ir modelio automobiliams. Tai yra gan paprastas būdas pagerinti esama garso sistemą, neperdarant automobilyje praktiškai nieko. Yra labai nemažai pritaikytų garsiakalbių modelių tokiems automobilams kaip AUDI, BMW, MERCEDES-BENZ, PORSCHE, TOYOTA, VOLKSWAGEN ir kiti. Su tokiai garsiakalbiais galite susipažinti mūsų internetinėje parduotuvėje.

PLUG N PLAY sprendimai

Mercedes-Benz automobiliams skirta 3 juostė sistema

Tokiose sistemose dažniausiai yra naudojami daugiakanaliai stiprintuvai su integruotu garso procesoriumi (DSP) kurie yra itin kompaktiški ir galingi kas leidžia be sunkumu surasti jiems vietą ir pajungti bei valdyti visą sistemą vieno įrenginio dėka.

TRUMPI PATARIMAI

  • Atlikite bent dalinę automobilio izoliaciją. Ji padės atsikratyti nereikalingų ir su sistema nesusijusių garsų.
  • Išsigryninkite kokią muziką klausote. Jeigu teikiate pirmenybę garso kokybei ir detalėms, pasidomėkite forumuose arba pasikonsultuokite su įmonėmis montuojančiomis garso įrangą. Ne visi komponentai gali atskleisti tai ko Jums reikia.
  • Geriau investuokite į šiek tiek brangesnius garsiakalbius automobilio priekyje, o galui galite ir pataupyti. Priekiui rinkitės atskirus garsiakalbius dvijuostė ar trijuostė (priešbosis, vidutinių dažnių garsiakalbis ir aukštadažnis), o į galą gali įsitaisyti koaksialiniai garsiakalbiai (priešbosis su įmontuotu aukštadažniu).
  • Jei rinkotės dvijuostę ar trijuostę akustiką (su atskirais aukštadažniais), stenkitės rinktis šilkinius” aukštadažnius, jie groja minkščiau ir švelniau, nei metaliniai.
  • Nesirinkite automobilio garsiakalbių pagal magneto dydį, išvaizdą, difuzoriaus tipą ir kt. Taip pat nereikia rinktis akustikos ir pagal galią. Paprastai daugelis įmonių meluoja, tiek nurodant į mažąją pusę, tiek į didesniąją. Sutelkite dėmesį į bendrovės reputaciją ir pardavėjų patarimus.
  • Bet kokia automobilinė akustika (ypač brangesnė) laikui bėgant, susidėvėja ir praranda savo pradines savybes. Venkite naudotų garsiakalbių, nebent perkate iš patikimų ir rekomendacijų turinčių asmenų.
  • Akustika su popieriaus (kartono) difuzoriais turi didesnį jautrumą, o bosas iš jų yra gilesnis, bet ir mažiau aiškus. Kad galėtumėte teisingai pasirinkti, turite vertinti visą garso sistemą bendrai, tačiau daugeliu atvejų labiausiai pageidautina vadinamieji „popieriniai“ difuzoriai. Išimtys yra brangios sistemos su žemų dažnių garsiakalbiais ir geru montavimu.
  • Rinkitės senas, geras ir laiko patikrintas įmones. Dabar yra pigių automobilinių garsiakalbių, ir jie nėra labai blogai. Tačiau dėl jų nepatikimumo, mes jų nerekomenduotumėme. Geriau investuoti šiek tiek daugiau, bet būsite užtikrinti, kad nereikės grįžti antrą kartą prie šio klausimo. Skirtingai nuo automobilinių grotuvų, visiškai nereiškia, kad nauji automobilinių garsiakalbių modeliai yra geresni nei senieji. Yra labai gerų senų modelių, kurie vis dar yra gaminami
  • aip pat paskutiniu metu atsirado daug naujų prekės ženklų. Jie parduoda savo produkcją gana brangiai ir visai neskamba už savo kainą. Tai galima pasakyti ir apie kai kurias senas, gerą reputaciją turinčias įmones (kai kurios tiesiog du kartus padidino kainą, o kai kurios dar ne), todėl rinkitės akustiką labai atidžiai.
  • eigu pasimetėte ir nežinote kas tinka Jūsų automobiliui, kreipkitės į kompetentingus pardavėjus kurie gali Jus pakonsultuoti. Visgi, pasirinkti tinkamą automobilio sistemą, yra gana sunku.

Apibendrinimas

Šiame tekste tikrai dar daug galima papildyti, yra skirtingų situacijų, faktorių ir visokių kitokių lemiamų gyvenimiškų scenarijų. Mes pabandėme surašyti viską kuo paprasčiau, neapkraunant Jūsų ir tikimės, jog šie patarimai padės bent kažkiek renkantis akustiką automobiliui ar tiesiog norint pagerinti garsą ir kitokius sklindančius triukšmus. Mes visada padėsime išspręsti šias problemas, tik susisiekite.

Kontaktai

Parašykite į šią formą Jums rūpimą klausimą ir mes susisieksime su jumis arba susisiekite su mumis jau dabar:

info@modinta.lt

+37067732927

Sodybų g. 6, Vilnius (5 vartai)